Aktuálně......
HÁZENÁ V TV
PŘEČTĚTE SI.....
NÁBOR NOVÝCH ČLENŮ
Trvalý nábor do družstev minižactva, chlapci a devčata. Chcete si vyzkoušet házenou ? Ptáte se kdy a kam ?

Najdete nás v areálu TJ Lokomotiva České Budějovice (na konečné linky MHD č.9 v Suchém Vrbném) a to přímo v nové sportovní hale.
Přijít můžete každý den od 15,30 - 19,00 hod.
Co s námi můžete zažít - turnaje po celé České republice, ale i v zahraničí (Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Španělsko.....)
Nevadí kolik ti je let jestli 5 nebo 15 přijď a vyzkoušej si něco jiného, anebo radši ležíš u počítače a televize ? Tvoje chyba, tak vypni vše přijď si užít.
C.Minihandball- školní liga

Akce Lokomotivy s 4+1 hracím systémem pro nejmladší kategorie

Loko teams
Letošní sezónu začal oddíl házené aktivně prosazovat hrací systém 4+1 u svých nejmenších kategiií s následnou snahou prosazení této atraktivní odnože házené do ZŠ.(viz projekt Házená 4+1 do jihočeských škol
Se zkušenostmi posbíranými na turnajích v zahraničí (Izola) i v tuzemsku (Olomouc, Strakonice) a především na domácích Lokoligách (celkem 3 kola, vždy 11. !! družstve pouze z Lokomotiva v hale Hosport ve Starých Hodějovicích) vyvíjíme snahu o rozjetí ligy házené 4+1 v krajském městě a okolí, samozřejmě za účasti našich trénerů, hráčů i rozhodčích.A jak jsme začali ?
Předvedením házené 4+1 přímo na školách, na jejich sportovištích. Naše dva týmy (dívky 95 a kluci 97) spolu sehráli cca 20 min. předváděcí utkání před zraky školáků z prvních stupňů základních škol. Akce se určitě vydařila a nastartovala zájem o 4+1 přímo na těchto školách. (Více v článku níže...)

Co chystáme dál ?
Předvedení na dalších základních školách ...
Startovací turnaj ZŠ (i ty, které o 4+1 nemají ani potuchy) v naší nové (TJ Lokomotiva) hale, jednáme o termínu (duben 2007?). Máme připravena celkem tři plnohodnotná hřiště dle regulí svazu na hrací ploše 50*30m !!

Zajímavé odkazy :
Odkaz na český svaz házené, školní ligy školní liga- propozice
Odkaz na domovské stránky turnaje MEGA Sam Cup Olomouc MegaSAM Olomouc

Články o nás v tisku:

Článek o účasti Lokomotivy na velkém Moravském turnaji
Nejmenší házenkáři Lokomotivy ČB, družstvo minižáků se ve dnech 1-2.6.2006 zúčastnilo velkého turnaje v Olomouci s názvem MegaSAM 2006.
Druhý ročník turnaje s hracím systémem 4+1 byl organizován ZŠ Heyrovského s nebývalou podporou magistrátu města Olomouce, Krajského úřadu Olomouckého kraje a Moravského svazu házené. Pro turnaj bylo připraveno celkem šest travnatých, dvě asfaltová hřiště a dvě haly, za účasti 54 družstev základních škol ČR se zahraničními hosty, družstvy RK Pecine (Rijeka, Chorvatsko - RK – velmi úsměvné označení házenkářského klubu – „Rukamentnyj Klub“, pozn. autora). Výborně připravený turnaj se silnou mediální prezentací (místní rozhlasová stanice Rádio Fajn Hity, regionální TV Prima) byl bohužel první den provázen nepřízní počasí, která však malým házenkářům nebránila v urputných soubojích v celkem třech kategoriích a sedmi podskupinách o postup do finálových bojů. Obě družstva Lokomotivy ČB (zařazené do turnaje jako ZŠ České Budějovice) zůstala o krůček za nejlepšími ve svých kategoriích ( z Čech byly dalšími účastníky již jen HK Dvůr Králové !). Družstvo „B“ ročníků 96 po vítězství v základní skupině nedokázalo přehrát vítěze z dalších skupin a skončilo celkově čtvrté, družstvo „A“ ročníků 97 na konečné páté pozici prohrálo pouze s pozdějším vítězem turnaje RK Pecine a bezprostředně v následujícím utkání s družstvem z Velké Bystřice (později celkově třetí tým této kategorie), kdy se družstvo nedokázalo vyrovnat s první ztrátou bodů a podat výkon , které předvádělo v průběhu celého turnaje.
Výsledky družstva „A“ (97):
Zápasy ve skupinách: Loko ČB–Veselí 9:0, - Bystrovany 17:1, - Heyrovského 12:4, -Prosenice 17:8, -RK Pecine 6:11, - Velké Bystřice 11:12, - Hamry 11:1. Ve skupině celkově o 5-8 místo -Heyrovského 6:0, -Čajkovského 7:2, -Holečkova 5:5.
Celkové skóre 103:37, branky stříleli : Kohout Petr 35, Jan Švec 31, Hynek Zemanec 21, Michal Marek 9, Filip Kettner 6, Dan Dvořák 1.
Výsledky družstva „B“ (96): Zápasy ve skupině: Loko ČB – Brno „C“ 10:7, -Dolní Loučky 14:5, -Holečkova 8:2, -8.května 8:4, Prosenice „A“ 7:5. Finálová skupina: -Sigma Olomouc „A“ 6:11(celkově 2.), Ostrava 6:17(vítěz kategorie), Brno(celkově třetí) „D“ 10:16.
Celkové skóre 69:67, o branky se podělili: Filip Veselý 25, Tomáš Vaníček 18, Martin Čapek 17, Daniel Vazač 8, Jan Macků 1.
Pořadatelům se podařilo doprovodit sportovní program celodenními ukázkami složek integrovaného záchranného systému města Olomouce s technickým vybavením městské policie, hasičů, zdravotnické záchranné služby, vzhledem k nepřízni počasí chyběla pouze avizovaná těžká vojenská technika. Z hlediska dalšího rozvoje házené v jihočeském kraji byla zajímavá přednáška pana docenta Jiřího Šimka na téma první krůčky házenkářů a diskuze s trenéry chorvatských družstev z Rijeky. V současnosti, kdy jihočeská házená trpí nedostatkem družstev a hráčů v mladších kategoriích žactva, lze pouze s úctou sledovat masově rozeběhnuté regionální ligy ZŠ s hracím systémem 4+1 na Jižní Moravě (aktivních cca 11 družstev ZŠ jen v Olomouci !) či 24 (!) házenkářských klubů ve zmiňované Rijece (v jediném městě !!) ...... MŠv, Lokomotiva ČB.
MegaSAM 2006
Zleva nahoře: Vedoucí družstev Pavel Kohout a František Vazač, Dan Peza (ZŠ Nové Hodějovice), Martin Čapek (Nerudova), Dan Vazač (Suché Vrbné), Tomáš Vaníček (Nerudova), Jan Macků(Rožnov), Filip Veselý(Nerudova), Jiří Paidar (Kamenný Újezd), Trenéři Miroslav Šíma a Milan Švec, Zleva dole: Petr Kohout (O. Nedbala), Dominik Marcin(Kubatova), Dan Dvořák(Baarova), Michal Marek(Dobrá Voda), Jan Švec(Nové Hodějovice), Hynek Zemanec(Suché Vrbné), sedí Marek Ertl(Dukelská) a Stanislav Šíma(Nerudova). Foto Kateřina Švecová

Lokoliga 2006 Vítězné družstvo III. kola Lokoligy Ve Starých Hodějovicích v nejmladší kategorii..
Lokoliga winner
Jednotlivé týmy z družstva minižáků - klucí 97 -96
Lokoliga týmy

Článek o projektu 4+1 na Českobudějovicku
S novým školním rokem přichází do jihočeských základních škol nový sportovní projekt, házená 4+1. V době, kdy je „čtyřková házená“ v jiných krajích již zdomácnělá a v jednotlivých městech a nebo regionech se hrají školní ligy, přichází tato aktivita ne z JčSH (jihočeský svaz házené), jak by se čtenář mohl mylně domnívat, ale z oddílové základny házené Lokomotivy ČB.
Kořeny této velmi zdařilé odnože házené lze nalézt v zemi mistrů světa v házené, v Chorvatsku. Ve zdejších městech jednotlivá družstva sehrají až 200 utkání ročně (!), velmi často je ve větších chorvatských městech i více jak 20 házenkářských oddílů , klubů nebo sportovních sdružení. Popularita házené v evropských zemích lze také předkládat z příkladu severských států, kde je čtyřková házená k vidění o víkendech i v parcích a různých sportovních koutcích, kde spolu celé rodiny bez rozdílu věku místo procházky svádějí přátelské souboje.
Zkušení trenéři z Lokomotivy ČB nabízejí školám tuto sportovní aktivitu s podporou odborného vedení, formou docházení tzv. garantů do škol a dále zajištění organizační pomoci při nadcházejících společných akcích (turnaje, školní liga, apod).
Co „4+1“ házená nabízí ? „Komplexní rozvoj dětí, spojuje koordinační a motorické schopnosti nohou rukou a zároveň podporuje rychlost myšlení a rozhodování, v neposlední řadě i kolektivnost“, řekl ředitel projektu Zdeněk Jiránek. A co se nejvíce líbí dětem oproti například standardní 6+1 házené nebo jiným sportům, jako fotbal, volejbal, hokej, atd ? Spousta vstřelených branek, kdy góly střílí opravdu všichni, můžou hrát kluci s holkama od 1. do 5. třídy společně a speciální míč, kterým úder prostě nebolí a výborně se s ním hraje. Ano, 4+1 házená je pro děti z prvních stupňů ZŠ velmi atraktivní, což dokázal i obrovský zájem na školách , kde družstva házenkářů z Lokomotivy sehrála předváděcí zápasy, kluci proto holkám. Výsledky zápasů, ve kterých děvčata vždy dokázala těsně zvítězit (mj. až o dva roky starší než kluci), nejsou důležité, nakonec si mohli vyzkoušet házení na opravdového gólmana a házenkářskou bránu všichni školáci.
S dokončením výstavby sportovní haly v Suchém Vrbném, kde budou připraveny celkem 3 hřiště pro čtyřkovou házenou současně (!!), počítají trenéři Lokomotivy s pořádáním turnajů a pravým rozjezdem školní ligy v Českých Budějovicích a okolí.
Házená 4+1 není jenom pro “kované“ házenkáře, je velmi vhodným doplňkovým sportem (nenáročným na vybavení a prostory) i pro jiné sportovní oddíly zaměřené na míčové sporty. Stejně jako basketbalisté nebo házenkáři hrají na svých trénincích fotbal, proč by si malí fotbalisté a hokejisté nemohli zahrát házenou ? Bohužel už jen z historie mnohým známý tradiční novinářský kalamář, kdy jednotlivé školy mezi sebou sváděli urputné boje v klasické (6+1) házené, kde mnohdy výborně připravení hokejisté a fotbalisté drželi krok s „pravými“ házenkáři...
A co dál ? „Snažíme se získat podporu města nebo kraje, připravit školní ligu a ukázat školám, že nabízíme aktivitu, která má zajištěnou návaznost a? ve vlastním oddíle házené při Lokomotivě ČB (zde je v současnosti přes 90 aktivních školáků ve více mládežnických družstvech, v dospělých kategoriích Lokomotivy jsou účastníky 2. nejvyšších celorepublikových soutěží- dorostenky, ženy, muži ), tak na gymnázium olympijských nadějí (GON), kde je házená zahrnuta přímo do školní výuky“, řekl další z trenérů Lokomotivy Michal Kotvald. Konečný cíl projektu ? V dnešní technicky orientované společnosti přivést děti zpět k takovým „samozřejmostem“, jako je házení a hraní si s míčem, radost z pohybu a podporovat zdravou soutěživost mimo dosah počítačů, herních konsol a automatů.
Autor článku: Milan Švec
„Čtyřková“ družstva Tj. Lokomotivy ČB: Zleva Podroužková, Kroutlová, Kolbová, Zikešová, Švecová, Kalinová, zleva dole Šíma, Borovka, Veselý, Čapek, Kohout, Švec

 

 


//| Autor: Milan Švec | //Vydáno dne 00. 00. 0000 | 8300 přečtení | //Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS . Webdesign by msv 2006, Ceske Budejovice.