Aktuálně......
HÁZENÁ V TV
PŘEČTĚTE SI.....
NÁBOR NOVÝCH ČLENŮ
Trvalý nábor do družstev minižactva, chlapci a devčata. Chcete si vyzkoušet házenou ? Ptáte se kdy a kam ?

Najdete nás v areálu TJ Lokomotiva České Budějovice (na konečné linky MHD č.9 v Suchém Vrbném) a to přímo v nové sportovní hale.
Přijít můžete každý den od 15,30 - 19,00 hod.
Co s námi můžete zažít - turnaje po celé České republice, ale i v zahraničí (Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Španělsko.....)
Nevadí kolik ti je let jestli 5 nebo 15 přijď a vyzkoušej si něco jiného, anebo radši ležíš u počítače a televize ? Tvoje chyba, tak vypni vše přijď si užít.
C.Minihandball- školní liga

Na jihu Čech proběhl odborný Seminář házená 4+1 do ZŠ Budějovicka.

25.5. 2007 proběhl v rámci projektu "házená 4+1 do ZŠ Budějovicka" sportovní seminář za účastíi pedagogů ZŠ a s hosty panem doc. PAedDr. Zdeňkem Šebrle, CSc, z PF při JčU a  Mgr. Tomášem Černým z SKK Talent Plzeň, člen komise mládeže při ČSH. Partnerem pro pořádání semináře byla firma Kostax, s.r.o.

Oddíl házené TJ lokomotiva splnil další krok v projektu miniházené - 4+1 (více zde) do ZŠ Budějovicka v Jihočeském kraji a uspořádal seminář se shodným názvem pro pedagogy 1. stupňů ZŠ. Po velmi úspěšném úvodním turnaji v 4+1 pro neregistrované školáky s názvem "Budějovický pohár" (více zde) tak organizátoři projektu v krátké době znovu oslovili více jak 30 ZŠ s cílem prosadit 4+1 do učebních plánů základních škol či jako náplň zájmových kroužků, družin apod. Všichni účastníci úvodem obdrželi metodické materiály na CD a DVD z "dílny" Tj. LOKOMOTIVA ČB. Seminář byl rozdělen do čtyřech tematických celků - 1.Házená 4+1 pro I.stupně ZŠ- vymezení pojmů, didaktika, návaznosti. 2.Praktická ukázka hodiny TV zaměřené na 4+1 s jednou třídou ZŠ 3.Trénink a sportovní výcvik s využíváním různých sportovních, zdravotních náčiní a pomůcek k zábavnému získávání potřebných návyků 4.Možnosti a formy školní ligy.

První části se ujal doc. PaedDr . Zdeněk Šebrle, CSc, z Pedagogické fakulty při Jihočeské Univerzitě v Českých Budějovicích. Pan doc. Šebrle s odbornou aprobací mj. "házená" je autorem řady sportovních a odborných publikací o házené, metodice a didaktice se zaměřením na házenou (více zde). Přednáška s teoretickým podtextem představila házenou 4+1 jako naprosto přirozenou dětskou hru využívající jednoduché motorické činnosti - hod, běh, skok, bez nutnosti nácviků složitých koordinací, které je bezpodmínečně nutné mít zvládnuté před zahájením vlastní hry u jiných sportů. "Dětem snadno vysvětlíte princip hry, vymezíte hrací prostor, rozdělíte je a ony mohou začít hrát a střílet branky !! Ve srovnání s jinými lákavými sporty jako hokej, volejbal nebo obecně třeba pálkovací hry (tenis, batminton, baseball aj.) je miniházená od začátku baví a netráví spoustu času s nekonečnými tréninky složitých koordinačních činností- bruslení, volejbalové a pálkovací příjmy a údery", ukončil svou přednášku pan doc. Šebrle.

Následující části semináře se ujal další host, MGr.Tomáš Černý z Plzeňského SKK Talent, metodik mládeže při ČSH. Předvedl více jak hodinovou cvičební jednotku s "házenou nedotčenými školáky". Poutavost a zaujetí dětí sledovali pedagogové i přítomní tréneři mládeže Lokomotivy - samo o sobě hovořilo úplné ticho všech dětí při rozcvičce a protahování, což jistě nebývá běžným jevem! V celém procesu vedení hodiny TV byla patrná provázanost tréninkového záměru s využitím přirozené hravosti dětí- protahovací cviky s míčem, různé jednoduché honičky s proměnnými prvky v rychlém sledu apod. Před vlastní hrou 4+1 Tomáš Černý rozdělil školáky na 4 týmy jednoduchým klíčem- "A" družstva -zde byly děti, které se doslova popraly o dres, ty méně dravé okamžitě zařadil do "B" týmů. "B" týmům, kde děti již úvodem projevily nižší dravost a zájem o hru, následně i zmenšil hřiště a toleroval jim ještě více technické chyby s jednoznačným cílem- probudit potřebnou hravost ve spolku slabších, kde se nemohou schovávat za podstatně průbojnější kamarády nebo ještě hůře se ani nedostat do hry..

Po ukončení TV hodiny nastal čas na prostor pro "hraní si" pedagogů- Tomáš Černý s sebou přivezl řadu sportovních náčiní i z oblasti zdravotních pomůcek - různé velikosti míčů s netradičními tvary nebo různě deformovanými pro nácvik postřehu a odhadu odskoku - popruhový žebřík a obruče pro koordinační cvičení (viz Hubal -Vopelka- koordinační cvičení) - plachtu s otvory k překrytí brány pro nácvik přesnosti střelby - až po obyčejný "podvozek pro stěhování nábytku" k nácviku síly a prostorové orientace - dále různé kývavé podložky- stupínky pro nácvik rovnováhy, přesnosti nahrávek, apod. - a jiné, již víceméně legrácky pro hraní si dětí s cílem zaručit jejich stálou pozornost na trénincích a rozbourávat tak možné trénerské stereotypy...

Závěrem semináře představili Tomáš Černý s hlavním organizátorem semináře a trénerem mládeže 4+1 při TJ Lokomotiva ČB  Milanem Švecem jednotlivé modely a návrhy pro start regionálních školních lig s odbornou garancí a podporou ze strany členů oddílu házené při TJ Lokomotiva ČB a místního GON (gymnázium olympijských nadějí se zaměřením na házenou). "Po Vás učitelích chceme pouze zájem o tuto hru (4+1) s dětmi hrát, rádi pomůžeme s metodikou, materiály, formou docházky tzv. garantů do hodin TV, na kroužky nebo při vedení a rozhodování zápasů mezi jednotlivými ZŠ," ukončil tento seminář Milan Švec.

Další vývoj 4+1 v ZŠ na Budějovicku v Jihočeském kraji bude záležet na tom, jestli se opravdu podaří rozeběhnout školní ligy (jsou plánovány pro začátek 2-3 dle spádové oblasti). Nastavbou nad školní ligou bude další ročník "Budějovického poháru v miniházené", který bude přesunut na termín listopad prosinec.. Výborné podmínky právě pro miniházenou nabízí ZŠ Budějovicka "mateřský" oddíl TJ Lokomotiva - nová sportovní hala se špičkovou palubovkou 50*30m (více zde). nabízí současně až tři hřiště s regulérními rozměry pro basketbal (28*15m) !! Výborná poloha sportovní haly blízko centra města pod Černou věží, snadná dostupnost MHD- to jsou ojedinělé atributy a podmínky v rámci Jihočeského kraje a řadí se tak svým zázemím k jiným špičkovým sportovním centrům v České republice, např. Liberci, Plzni, a další.. V současnosti je snahou v této sportovní aktivitě pro děti pro více zainteresovat statutární složky města a kraje, JčSH- jestli se ovšem podaří taková podpora projektu, jako např. v Liberci či Olomouci, ukáže teprve čas. S přáním sportovních úspěchů Ing. Milan Švec, TJ Lokomotiva ČB.

| Autor: Milan Švec | Vydáno dne 27. 05. 2007 | 5493 přečtení | Počet komentářů: 334 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS . Webdesign by msv 2006, Ceske Budejovice.